Ermeni Dili ve Kültürü, Ermenice dilbilgisi, yazımı ve okunuşu hakkında eğitim veren bir üniversite bölümüdür. Bu kesimler, Ermeni dilinin tarihi, edebiyatı, tarihi, tarihi ve kültürü hakkında kapsamlı bir eğitim yürütür.


Ermeni Dili ve Kültürü bölümü, gönderilen Ermeni dilinin gramer ve dilbilgisi konularını, okuma ve yazma dahil, Ermeni edebiyatı, şiir, roman, tiyatro ve hikayeleri hakkında bilgi verir. Ayrıca Ermenistan ve Ermeni diasporası kültürleri, tarihi ve sosyal yapıları hakkında da bilgi sahibi olurlar.


Ermeni Dili ve Kültürü bölümü mezunları, öğretmenlik, çevirmenlik, kültür-sanat sektörü, turizm, yayıncılık, diplomasi ve gazetecilik gibi birçok farklı alanda çalışabilirler. Ermeni dili ve yerleşike hakimiyeti olan kişiler, özellikle Ermeni-Türk ilişkileri, Orta Doğu politikaları ve diaspora çalışmaları gibi devletler da uzmanlaşabilirler.


Ermeni Dili ve Kültürü bölümü, ağırlıklı olarak eleştirel düşünme, analiz, sentezleme, yazma ve araştırmayı zenginleştirir. Bu topluluklar, mezunların sadece Ermeni dili ve kültürü alanında değil, aynı zamanda herhangi bir meslekte de başarılı olmalarını sağlar.

4 yıllık dil puanına göre öğrenci alan bölüm.


Ermeni Dili ve Kültürü 2023 Taban Puanları, Başarı Sıralamaları ve Kontenjanlar


Üniversite

Başarı Sırası
2022
2021

Taban Puanı
2022
2021

Kontenjan
2022
2021

ANKARA ÜNİVERSİTESİ  Ermenice

20+1
20+1

113.307
-

194,06039
-

ERCİYES ÜNİVERSİTESİ  

20+1
20+1

-
-

-
-